ua en ru

Символи, знаки та герої фестивалю "Bouquet Kiev Stage"

Символи, знаки та герої фестивалю "Bouquet Kiev Stage" Bouquet Kiev Stage

Організатор фестивалю Ірина Буданська розповіла, як збиралася програма Bouquet Kiev Stage та про інші особливості локації

З 16 по 26 серпня у Києві проходить новий фестиваль – Bouquet Kiev Stage. Про його новий формат, який виходить за рамки звичайної суми концертів, ми поговорили з організаторкою фестивалю, засновницею Дому освіти та культури "Майстер Клас" Іриною Буданською.

Для інтернет-користувачів фестиваль Bouquet Kiev Stage почався, фактично, з відеоролика, в якому безлюдний світанковий Київ знято з квадрокоптера. Крім того, що це зворушливо і красиво, чи втілилася в ньому ідея і поетика фестивалю?

Безумовно, цей ролик - про потребу поглянути на себе з боку, вийти зі стін свого затишного будинку. Бажання поглянути зверху на музиканта, на Софію, на місто, на себе - це ж історія про необхідність розширення меж: світоглядних, культурних, та яких завгодно.

Будинок Майстер Клас, яким ви керуєте вже десять років, по суті, весь цей час акумулював енергію, яка тепер зажадала виходу ...

Так, у себе ми практично щодня зустрічаємося з великими Художниками і значущими явищами в культурному житті. Нам дуже хотілося цим поділитися з рештою світу. Можливо, події, які щотижня відбуваються в нашому невеликому, "кухонному просторі", переросли у формат фестивалю.

Коли ми задумалися над його проведенням, відчули, як важливо, щоб унікальні культурні явища і унікальні люди, які їх створюють, потрапили в унікальне місце. Так з'явилися фестивальні майданчики - Софія Київська і Золоті ворота.

Символи, знаки та герої фестивалю "Bouquet Kiev Stage"

Золоті ворота і Софія Київська - все-таки, неочевидні місця для класичних концертів. Це не концертні зали. Більш того, це музеї, і архівація минулого в них важливіше генерування нових ідей. Як з'явилася ідея цих локацій?

Це знакові для будь-якого українця місця. І не просто на рівні усвідомлення історії! Коли ми в них потрапляємо, то просто фізично відчуваємо, що ці простори - особливі. Хочеться, щоб вони відкривалися, щоб наповнювалися життям. Місце оживає, коли на ньому з'являються люди і наповнюють його голосами, почуттями, музикою.

Подібне пожвавлення простору - одне із завдань фестивалю.

Як збиралася програма Bouquet Kiev Stage? У ній багато учасників, яких можна назвати завсідниками Майстер Класу, але всіх би ви точно не вмістили. Які були критерії відбору?

Напевно, тон задала сама ідея, символіка фестивалю - букет. Коли об'єднуєш речі, вони спочатку можуть здаватися непоєднуваними, але в композиції, в букеті стають арт-об'єктом. З фестивалем точно так же - визначили хедлайнерів, без яких - ніяк, а потім вже додали концерти-сателіти, які допомагають розкрити ідеї центральних подій.

Символи, знаки та герої фестивалю "Bouquet Kiev Stage"
Символи, знаки та герої фестивалю "Bouquet Kiev Stage"
Символи, знаки та герої фестивалю "Bouquet Kiev Stage"

Ви говорите про фестиваль в першу чергу як про розширення меж вже відомих проектів Майстер Класу. А чи буде щось нове не тільки для нового слухача, але і для постійного?

Навіть для нас самих буде. Майстер-клас по пластичному танцю для людей зрілого віку - абсолютно нова традиція для України, яка вже звична в Західній Європі. Ці майстер-класи проведуть наші давні і добрі партнери зі Швеції. Маю велику надію, що через якийсь час для нас подібна практика спілкування з людьми похилого віку стане звичною історією.

З'єднання сучасних технологій і культурного продукту - теж речі для нас нові. Хочеться, щоб вони знайшли розвиток і в наступному фестивалі.

Ось ви говорите з приводу наступного фестивалю. Значить, вже зараз відчуваєте необхідність його продовжувати?

Звісно так. І те, що в цьому фестивалі позначено пунктиром, в наступному нехай розкриє себе на повну. Наприклад, проект "Композитори грають себе", який відбудеться 24 серпня. Ми плануємо, щоб в наступному році він переріс в окремі монографічні концерти кожного з трьох композиторів-учасників.

Будь-яка історія повинна мати своє продовження. Щоб все не закінчилося однією яскравою подією, яка, звичайно ж, має бути в житті кожної людини. Але подія пройшла, а ми живемо далі ...

Який би вам хотілося бачити ідеальний результат фестивалю? Напевно, не тільки концерти, які дарують гарний настрій і задоволення від слухання музики.

Особисто для мене важливо, щоб змінилося ставлення до художника, який живе поруч. Щоб йому не потрібно було їхати за визнанням. Адже ми часто не цінуємо людей, які живуть поруч і не помічаємо того, що вони роблять великі речі.

Зараз часто говорять про те, що в країні немає героїв ... А вони є. Нам просто потрібно навчитися їх побачити і навчитися сказати вголос - це герої. І наші орієнтири.

Коли ти береш підручник, а в ньому все композитори вже померли, то не віриш в сьогодення.

Так, минуле відрізано від справжнього, і перспектива на майбутнє не ясна.

Закругляючи розмову, яку ми почали зі зйомок зверху і спроб поглянути на речі ширше, повертаючись до теми Софії Київської, де знаходиться одна з найвищих точок Києва, і можна залізти на дзвіницю, подивитися і відчути велич Києва і масштаби, я хочу задати ще одне питання про фестиваль в цілому. Те, що ми почуємо в продовженні 11 днів - це лише мить або нескінченний потік історії музики?

Будь-яка фестивальна історія - це мить. Але в ній об'єднані наші враження від миті, спогади і очікування. Тому вірно і перше, і друге твердження.

Сьогоднішній світ відрізняється надлишком інформації. Кожен споживає її стільки, скільки здатний прийняти. Хтось прийде до нас на одну подію, а для іншого важливо відвідати всі. Можливо, якийсь один концерт, або один твір, або одна тональність може в мені щось змінити. Змінити на момент концерту або на період довжиною в життя.

Символи, знаки та герої фестивалю "Bouquet Kiev Stage"

Питання з підковиркою. Кожен концерт повинен щось міняти?

Безперечно, немає. Ми створюємо певний простір і в ньому у кожного своя історія. Хтось відвідає просто гарний концерт, а хтось порине в іншу життям; для когось достатньо помочити ніжку в океані, а хто-то пірне з головою, а то й займеться дайвінгом.