ua en ru

Акушер-гінеколог Сергій Бакшеєв: "Громадянської волі і сміливості лікарів не вистачає по всій країні"

Акушер-гінеколог Сергій Бакшеєв: "Громадянської волі і сміливості лікарів не вистачає по всій країні" Фото: Акушер-гінеколог Сергій Бакшеєв (Facebook-сторінка Сергія Бакшеєва)

Лікар і громадський активіст поговорив зі Styler про любов до професії, медичної корупції, згубний популізм політиків, міфи про вагітність і природі одностатевих відносин

Відомий український акушер-гінеколог Сергій Бакшеєв – з тих лікарів, які систематично озвучують найболючіші проблеми нашої медицини. У свій час йому та іншим медикам вдалося домогтися звільнення з посади корупціонера-головного лікаря Київського пологового будинку №3. Тепер Сергій Миколайович разом з колегами формує в цьому медичному закладі зовсім іншу модель управління.

"Намагаюся культивувати розуміння, що навколо вагітної жінки обертається весь світ. Адже це і є зовсім інший, унікальний світ – майбутня мама і її дитина", - каже лікар.

Бакшеєв народився в медичній сім'ї. Його батько, дідусь і бабуся були акушерами-гінекологами, а сестра дідуся займала посаду головного гінеколога Черкаської області. В юності Сергій активно займався спортом і мріяв пов'язати з ним свою майбутню професію, але з наполегливим проханням бабусі вступив до медучилища.

"Аглая Олександрівна буквально змусила мене обрати цю професію. Тепер я впевнено можу сказати, що в училищі пройшли мої найкращі роки життя. А ось акушерство як професія мене по-справжньому захопило, вже коли я проходив інтернатуру після медичного університету", - згадує лікар.

Сергій Миколайович, розкажіть про те, як ви обирали професію. Адже спочатку ви про долю лікаря зовсім не думали.

У школі я активно займався дзюдо, у нас була дуже хороша команда і 2-3 тренування кожен день. Коли ж постало питання переведення в спортивний інтернат, то чомусь мої документи не були туди подані. Тільки зараз розумію, що в той момент втрутилися батьки. І ось коли я закінчив вісім класів, бабуся посадила мене перед собою і запитала, ким я хочу бути. Я сказав, що хочу боротися з злочинністю і мрію стати міліціонером. Вона посміялася і сказала: "Давай підеш в медучилищі, а потім подивимося". Так я став на медичний шлях, хоча спочатку сам того не хотів.

Акушер-гінеколог Сергій Бакшеєв: "Громадянської волі і сміливості лікарів не вистачає по всій країні"Фото: "Я дуже вірю в долю, в якесь вирок"- Сергій Бакшеєв (Facebook-сторінка Радіо Київ-98 FM)

В інституті, до того як у нас почалися клінічні предмети, мені дуже подобалася дерматовенерологія, і я став головою гуртка, присвяченого цій спеціальності. Акушерська доля – вона, знаєте, дивно цікава. У той час я працював разом з Олександром Гладким, асистентом кафедри дерматології. А через якийсь час він став господарем центру дерматовенерології, де я підробляв.

Пізніше, вже будучи акушером, я приймав пологи у його дружини. Пам'ятаю, він сказав мені: "Як добре що ти не пішов в венерологию". У мене взагалі дуже багато таких життєвих паралелей, поворотів долі. Я дуже вірю в долю, в якийсь вирок.

Далеко не всі лікарі вірять у вирок і в долю...

Всі лікарі діляться на дві великі категорії: лікарі-математики і лікарі-філософи. Це дивовижне спостереження. Приміром, легендарний Микола Амосов – типовий математик. Завдяки Миколі Амосову ми маємо математичні моделі серця, клапанів. Оперативне акушерство – теж математична сфера, а ось акушерство - наука більш філософська. Це також і повне відображення законів природи, а природа – це не математика.

Адже ми досі не знаємо, як починається родова діяльність, чому народжується дитина. На цей рахунок є близько п'ятнадцяти різних теорій. Наприклад, біохімічна, імунологічна. Але ми все одно напевно не знаємо, чому одна дівчина починає народжувати на 37 тижні і народжує у 12 годин дня, а інша – в 12 ночі на 41 тижні.

Все-таки я думаю, що існує якесь поняття долі, законів формування людини, які сучасній медицині поки що непідконтрольні. Лікарі-філософи часто виграють: вони вміють чекати, коли природа сама розставить крапки над "і". Або ж втручаються, розуміючи, що це треба зробити заради порятунку життя і здоров'я мами і дитини.

Кажуть, що сучасній медицині також невідомо, як зароджується людська думка, наприклад.

Дійсно, ми ж не знаємо цього. Математики і філософи є в кожної спеціальності. Кожен лікар має своїм поглядом, у кожного свій підхід. В нашому суспільстві на цей рахунок існує ілюзія, яку треба розвіяти, але процес цей дуже складний. Перша ілюзія про те, що існують професійні лікарі протягом усього життя. Адже кожні п'ять років змінюються технології, з'являються методики.

І тому підходи навіть до такого простого захворювання, як фіброміома матки, дуже змінилися. Десять років тому це було б вилучення органу, п'ять років тому – максимально органозберігаюча операція, а зараз це вже консервативне таблетованій лікування, збереження органу всіма можливими шляхами.

Тому лікар вчиться все життя. Я дуже вдячний деяким фармкомпаніям, раптом чомусь стали відправляти мене, ще молодого тоді спеціаліста, на семінари та конференції. Я багато їздив у Росію, там у мене зав'язалися хороші взаємовідносини з лікарями. Досі їм розповідаю, що насправді відбувається в Україні. Це складно, але мені хотілося б, щоб там тверезо дивилися на події. Україна в свій час дуже відставала за деякими показниками, за багатьма технологіями.

А зараз ситуація з технологіями в Україні покращилася?

Так, безумовно. Говорити про те, що наші методики – погані, було б неправдою. Створені глибокі і якісні українські медичні школи, у нас доступні якісні технології. У деяких сферах росіяни від нас відстали: це насамперед імунологія репродукції. Зараз Україна однозначно йде хорошою європейською дорогою, наші репродуктологи роблять доповіді в країнах ЄС. Але в той же час не можна сказати, що ми обігнали Росію. Ми просто пішли іншими шляхами.

Акушер-гінеколог Сергій Бакшеєв: "Громадянської волі і сміливості лікарів не вистачає по всій країні"Фото: "Все лікарі діляться на дві великі категорії: лікарі-математики і лікарі-філософи" - Сергій Бакшеєв (Facebook-сторінка Сергія Бакшеєва)

Але ось менталітетом ми від Європи поки далеко. Існує Міністерство охорони здоров'я, на яке працює міськздороввідділу, на міськздороввідділу - головні лікарі, а на них – лікарі звичайні. І тільки в самому низу стоїть пацієнт, який оплачує всю цю верхівку. У нашому київському пологовому будинку №3 відбулася реорганізація, і тепер робота відбувається по-іншому: завідувач відділення повинен працювати на тих лікарів, які безпосередньо обслуговують пацієнтів.

Точно так само потрібно зламати систему і по всій країні. Коли в центрі уваги і в фокусі буде саме пацієнт, тоді можна буде говорити про те, що медицина у нас - європейська. Коли ви, лікар, ставите пацієнта у фокус уваги, то самі швидко починаєте зовсім по-іншому мислити. Насправді все не так складно, ніж здається: просто треба бути з пацієнтом чесним. Це часто змушує бути чесним і інших людей. Я відкрито заявляю про речі, щодо яких прийнято мовчати.

Мова йде про корупцію?

Проблема корупції в медицині має свої особливості. Це дуже складна і делікатна проблема. Адже, на відміну від інших областей, у медицині є думку суду, свое, що медики – це люди в білих халатах: у них повинна бути спочатку чиста совість, вони спочатку чисті своїми думками, вчинками. Це і є найбільша ілюзія. Адже лікарі - такі ж люди, як і всі навколо. Вони п'ють, курять. Вони так само піддаються спокусі влади і грошей.

І все це ховається за личиною білого халата, і це велика проблема. Адже дуже складно побороти медичну корупцію, пішовши від цього чистого і білого вигляду медика. Причому лікарі самі підтримують цей вигляд, бо хочуть заробляти собі на життя.

Як лікар може протистояти такій системі?

У 2013 році до нас в пологовий будинок на місце головного лікаря прийшов чоловік, буквально купив собі цю посаду. Він змусив всіх встати на коліна і збирати з пацієнтів внески. І знаєте, що сталося? 90% лікарів між своїм гаманцем і моральними принципами вибрали гаманець.

У нас з головним лікарем боролося максимум три людини, всі інші стояли осторонь. Медики сьогодні між своїм гаманцем і бажанням побудувати нову країну вибирати останнє не можуть. Тільки одиниці здатні на це йти. На противагу самим собі, своїй кар'єрі. Але головлікаря нам вдалося зняти.

Ми боролися до кінця. Хто знає, може хтось і загинув би на цьому полі. Але вистояти вдалося, і тепер ми змінюємо ставлення до людей в державній установі, відновлюючи репутпацию нашого пологового будинку.

Такі приклади все-таки поодинокі?

Їх не так мало. Згадайте скандал з корумпованим головлікарем Онкоцентру кілька років тому. Коли один-єдиний чоловік Андрій Семиволос встав проти наймогутнішої структури онкоцентру. І Щепотіна, який концентрував на собі потоки сумою в мільйони, з ганьбою прибрали. Онкоцентр переміг. Такий громадянської волі і сміливості лікарів не вистачає по всій країні.

Акушер-гінеколог Сергій Бакшеєв: "Громадянської волі і сміливості лікарів не вистачає по всій країні"

Фото: "Оголосити про те, що медицина у нас давно платна - це було б самим сміливим і самим непопулярним рішенням для будь-якого політика" - Сергій Бакшеєв (Facebook-сторінка Сергія Бакшеєва)

Адже лікар, який виступає проти своєї адміністрації, розуміє: завтра йому заборонять оперувати свого пацієнта, і він залишиться з зарплатою у 2 тисячі гривень. І це – зарплата лікаря вищої категорії, кандидата наук.

Ось вам ще одна велика брехня: ми всі розуміємо, що пацієнти платять, але тим не менш держава і президент не можуть встати і сказати, що медицина не може бути безкоштовною. Адже вона повинна бути такою тільки для дуже вузьких соціальних груп населення. Всі інші повинні оплачувати послуги по страховій медицині, або ж за державний рахунок. Оголосити про те, що медицина у нас давно платна - це було б самим сміливим і самим непопулярним рішенням для будь-якого політика.

Але чи підходимо ми до цього? І як далекі ці зміни?

Ми все одно до цього підходимо. Бачимо, що останні історії хвороби, які отримують всі лікарні країни, останні бланки, які розробляються в усіх областях, і навіть останні направлення на госпіталізацію вже включають в себе ідентифікаційний код, який проходить в податковій інспекції. Це означає, що наша країна активно підходить до переходу на ринкові відносини.

Кожен лікар і пацієнт будуть пов'язані ідентифікаційними номерами. Якщо я зробив УЗД чи кардіограму, то за номером пацієнта можна простежити списання коштів, а по моєму - отримання активів. Це є фактор того, що ми потроху рухаємося в напрямку або страхової медицини, або платної медицини. Може бути, це буде через рік, а може – через два. Але поява цих граф говорить про те, що процес цей йде. І я думаю, що далі все буде розвиватися більш активно.

Але треба зізнатися, старій системі "підіграють" багато лікарі.

Досі є лікарі, які не можуть встояти від спокуси заробити, якщо бачать забезпеченого і добре навіюваному людини. Я навіть перестав спілкуватися з людьми, які під час стрибків курсу валюти мені говорили: "Сергію, чого паритися – бери за пологи тисячу доларів, нічого не втратиш".

Намагався їм пояснити, що якщо ми хочемо змінити країну, то лікар разом з пацієнтом повинен бути готовий переживати позбавлення. Але якщо навіть у кризу, коли у людей немає грошей, лікар продовжує нахабно брати величезні суми, то що для нього війна? Що для нього дружини тих, хто загинув у битві, яка не називається війною? А що для нього тоді країна, в якій він живе? Все це для нього порожні слова.

Є велика кількість лікарів, які кардинально змінили за останні два роки життя. Одні рятують поранених, інші самі пішли в АТО і вже повернулися. А є ті, хто не змінився. Лікарська середовище – дуже різнорідна, і говорити про загальній масі тут не можна.

А про що насамперед повинен пам'ятати лікар, коли веде вагітність?

Взагалі я кілька років культивую одне важливе поняття: світ повинен обертатися навколо вагітної жінки. Навколо майбутньої мами і її дитини повинна створюватися своя зона комфорту. На світ майбутньої мами і її дитини повинна працювати вся всесвіт. Це стосується чоловіка, роботи, начальника, лікаря. Ми повинні все це плекати. Не вагітна жінка повинна підлаштовуватися під мене як лікаря, а навпаки.

Є думка що перші 12 тижнів – найважливіші у всьому періоді вагітності. Чи це Так?

Це вірно, адже в цей період вирішуються 70% питань, які можуть виникнути потім. Цікаво, що до 12-го тижня ми можемо визначити підвищений артеріальний тиск і провести профілактику гистоза, який з'явиться на 24-й або 32-му тижні. До 12-го тижня вагітності зниження гормонів щитовидної залози призводить до того, що діти народжуються зі зниженим на 10-15% IQ. Якщо ми знаходимо це зниження і призначаємо до 12 тижнів правильну терапію, то підвищуємо IQ на 10-15%. Дуже правильне прагнення останніх років – мати не просто здорових, а й інтелектуальних дітей. І це визначається на ранніх термінах вагітності.

Акушер-гінеколог Сергій Бакшеєв: "Громадянської волі і сміливості лікарів не вистачає по всій країні"Фото: "Навколо майбутньої мами і її дитини повинна створюватися своя зона комфорту" - Сергій Бакшеєв (Facebook-сторінка Сергія Бакшеєва)

Якщо жінка в нашій країні приходить до лікаря на термін у п'ять тижнів, лікарі кажуть: "А раптом вагітність замре, а раптом немає, а у мене тоді буде "галочка" за статистикою!". І просять прийти на 12-му тижні. Сумно, що медична статистика раптом стає чинником здійснення доль.

Ми активно починаємо це переглядати: якщо жінка прийшла до нас на термін 3-4 тижні, ставимо її на дистанційний облік. Проходимо до 12 тижнів необхідні обстеження, що дозволяє визначитися з багатьма факторами. Ми тільки починаємо цим займатися, але в усьому світі це тренд: діагностика з 16-го або 18-го тижня вагітності зміщується до 12.

А чим важлива допологова підготовка?

Допологова підготовка необхідна з 30-го тижня, коли жінка починає відвідувати курси і до пологів підходить абсолютно підготовленою. Це створює певний емоційний комфорт у пологовому залі. Ще підготовка до вагітності включає в себе прийом фолієвої кислоти. Також - лікування тих хвороб, які можуть проявитися під час вагітності. Хронічні захворювання нирок, наприклад.

Важливе значення має прийом фолієвої кислоти хоча б за півроку до вагітності. 400 міліграм фолієвої кислоти приймаєте на протязі 5-6 місяців до вагітності, і ще - до 9-й тижня самої вагітності. Це на 70% знижує можливі дефекти нервової трубки і стану нервової системи плода. Насправді все просто, але цього часто просто не знають. Людям треба доносити інформацію: на лекціях, у розмовах.

Які ще моменти ви найчастіше пояснюєте майбутнім мамам?

Доводиться пояснювати, що вагітність – це не хвороба. Адже вагітність – це унікальний і прекрасний стан жінки. І так як це не хвороба, то не можна лежати пластом всі дев'ять місяців. Цей період життя не є протипоказанням до статевого життя, до перельотів, до подорожей. А також - до лазні, сауні, басейні, катання на велосипеді. Але тільки в тому випадку, якщо ви це робили до вагітності. Адже не можна завагітніти і відразу почати займатися спортом, якщо до цього активний спосіб життя ви не любили. А якщо спортом займалися і раніше, то на час вагітності навантаження треба знизити на 10-15%.

А які ще з популярних забобонів з приводу вагітності не вірні?

Таких багато. Кажуть, що під час вагітності фарбувати волосся не можна. А насправді можна. Ходити в перукарню не можна. А я кажу - можна. До стоматолога ходити теж. Стоматологи використовують анестезію, яка не протипоказана при вагітності. Жінка завжди повинна залишатися жінкою: виглядати як жінка, бути привабливою для чоловіка. Вагітність робить її просто дещо інший. Існують навіть стилісти, які спеціально на час вагітності змінюють жінці зачіску, макіяж.

Зараз в суспільстві йде багато суперечок щодо одностатевих відносин. Одні засуджують, інші підтримують. Яка ваша думка як доктора на цей рахунок?

На це питання у свій час дуже добре відповів Едмонд Дюпуі, французький дослідник. Остання книжка була видана, здається, в 1904 році. Дюпуі був мислителем ще 19 століття. Один з його класичних праць називається "Проституція в давнину".

Крім питання проституції у різних народів у книзі він розглядав також і систему одностатевих шлюбів. І якщо будемо вивчати історію, то побачимо, що одностатеві відносини існують з моменту зародження цивілізації людину. Це ніколи не сприймалося як проблема в Римській імперії, у Греції. Це сутність людини.

Акушер-гінеколог Сергій Бакшеєв: "Громадянської волі і сміливості лікарів не вистачає по всій країні"Фото: "Вагітність не є протипоказанням до статевого життя, до перельотів, до подорожей"- Сергій Бакшеєв (Facebook-сторінка Сергія Бакшеєва)

Внутрішні зв'язки, прихильність – це те, що дано природою. Є люди, які прив'язуються один до одного незалежно від статі і живуть міцними сім'ями. Я взагалі не розглядаю одностатеві відносини як якусь проблему. Я просто не торкався цього у своїй родині, але у мене велика кількість друзів, що живуть одностатевими шлюбами. Так, мені б не хотілося, щоб такими були мої діти. Не знаю, як би я до такого ставився. Але я і не розумію, навіщо акцентувати на цьому увагу в суспільстві. Засуджувати не варто почитати - теж. Адже це такі ж люди, як і ми. Часто, до речі, набагато більш талановиті і чутливі, більш інтелектуальні і відкриті, ніж ми. Це просто їх вибір, і не більше того.