Дослідники прийшли до несподіваного висновку
Американський археолог і фахівець з давньоєгипетської архітектури Глен Деш (Glen Dash) прийшов до висновку, що рівне розташування стін пірамід Гізи вздовж сторін світу було досягнуто через відстеження тіней в день осіннього рівнодення. Про це повідомляє Science Alert.
Сторони піраміди Хеопса, побудованої близько 4500 років тому, розходяться під практично ідеально прямим кутом, вона досить точно зорієнтована по сторонах світла і має північне, східне, південне і західне підстави.
Відхилення становить одну п'ятнадцяту градуса. Вчені припускали, що цього вдалося досягти через такі астрономічні вимірювання, відстеження положення полярної зірки на небосхилі або тіней від Сонця на поверхні, однак точний метод залишався невідомим.
"Будівельники Великої піраміди Хуфу вирівнювали велику архітектурну пам'ятку по кардинальних точок дуже точно ", – пише археолог-інженер Глен Деш.
"У всіх трьох пірамідах виявлено однакову помилку: з головних точок вони трохи обертаються проти годинникової стрілки", - додав він.
За його словами, останні дослідження показують, що єгиптяни могли використовувати осіннє рівнодення для досягнення ідеального вирівнювання.
Рівнодення буває два рази на рік, коли площина екватора Землі проходить через центр диска Сонця, тривалість дня і ночі є майже однаковою. Але останні роботи вченого показують, що, будуючи піраміди, єгиптяни могли використовувати стрижень, відомий як гномон.
Щоб підтвердити цю теорію, археолог провів експеримент 22 вересня 2016 року. Деш спостерігав за пересуванням тіні по мірі того, як Сонце переміщалося з сходу на захід.
Таким чином, за твердженням Деша, стародавні єгиптяни могли використовувати осіннє рівнодення для вирівнювання пірамід, але робили вони це, напевно, сказати неможливо, адже ніяких записів або технічних документів з описом методів древніх архітекторів не збереглося.
Нагадаємо, що український математик отримав престижну премію і 100 тисяч доларів за внесок у розвиток математики.