ru ua

"Атмосфера страху": В'ятрович розповів, що чекає українців у Польщі після прийняття скандального закону

"Атмосфера страху": В'ятрович розповів, що чекає українців у Польщі після прийняття скандального закону Фото: Володимир В'ятрович (РБК-Україна)

За його словами, мета цього закону – створити для українців атмосферу страху

Директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович прокоментував закон про польський Інституті національної пам'яті, який передбачає кримінальну відповідальність за заперечення Волинської трагедії і пропаганду "бандерівської ідеології", а також розповів про наслідки цього закону для українців. Про це історик повідомив в інтерв'ю виданню "Обозреватель".

За його словами, говорити про якусь ефективну співпрацю в гуманітарній сфері, у сфері пізнання загального минулого тепер фактично неможливо.

"Можна навіть не їхати в Польщу. Закон передбачає відповідальність за заяви або якісь інші прояви незгоди з цим законом не тільки на території Польщі. Тобто будь-яка людина може звернутися в польську прокуратуру з клопотанням про відкриття, наприклад, кримінальної справи на Володимира В'ятровича, який заперечує факт того, що на території Волині в 1943-му році був здійснений акт геноциду польського народу", - вважає сам В'ятрович.

Голова УІНП не виключає можливість того, що проти нього почнуть наслідок, може – оголосять в розшук через Інтерпол.

"Цей закон виписаний таким чином, що застосовувати його можна дуже широко. І мені здається, що його головною мішенню є українці, які зараз живуть у Польщі – близько мільйона осіб. Саме про них у пояснювальній записці йдеться, що ці люди, виявляється, можуть бути носіями небезпечної "бандерівської ідеології". Так, мета цього закону – створити для українців атмосферу страху, щоб вони боялися навіть зізнатися у своїй національності, своєї приналежності до України", - зазначив В'ятрович.

Він підкреслив, що прийняття цього закону в атмосфері наростання антиукраїнської ксенофобії в Польщі ще більше її (антиукраїнську ксенофобію) розгойдає.

Нагадаємо, що В'ятрович оцінив долю Толстого і Достоєвського.