День української писемності та мови: що потрібно знати про свято

STYLERLIFE        09.11.2016 - 14:44
Фото: День української писемності (rokitne-blog.at.ua)
Фото: День української писемності (rokitne-blog.at.ua)

У День української писемності та мови згадують автора "Повісті временних літ" і пишуть загальнонаціональний диктант

День української писемності та мови в Україні (9 листопада) святкується щорічно, починаючи з 1997 року, коли президент Леонід Кучма підписав відповідний указ про встановлення свята. У цей день також відзначається церковне свято - день пам'яті про преподобного Нестора Літописця, який стояв біля витоків української писемності, був послідовником Кирила і Мефодія, а також першим істориком Київської Русі.

Історія української писемності та її основоположника

День писемності та мови в Україні не випадково відзначають в свято вшанування пам'яті автора "Повісті временних літ", адже саме преподобного Нестора вважають "батьком української словесності". Сенсом всього його життя була книжкова справа. У 17 років Нестор прийшов до Києво-Печерської Лаври послушником. На початку XII століття він створив літопис, в якій охопив події, починаючи від біблійних часів і до XI століття. Його написання зайняло близько 20 років. На жаль, первісна редакція "Повісті" загублена, і до наших днів дійшли тільки перероблені її видання.

Нестор Літописець - основоположник української писемностіФото: Нестор Літописець - основоположник української писемності (slavdpu.dn.ua)

Нестор також був автором писань про житіє Бориса і Гліба, Феодосія Печерського. Помер літописець в 1114 році і був канонізований церквою в лику Преподобного.

На сьогоднішній день ведуться дослідження походження української писемності. Існує версія, що на території України було кілька її варіантів. У Північному Причорномор'ї користувалися абеткою, схожою на грецьку та латину, а в східних регіонах - значками сарматів , які мали схожість з грузинської азбукою.

У древніх слов'ян існувало одночасно два алфавіту - кирилиця і глаголиця. При цьому, дослідники вважають, що кириличний алфавіт, який використовується більшістю слов'янських народів, був створений на основі глаголиці і грецьких симоволів. Глаголиця до сих пір не має аналогів. Імовірно глаголиця була придумана слов'янським просвітителем Кирилом Філософом, для запису богослужбових текстів. Стародавні "Київські листки" X століття також були написані глаголицею.

Славянский алфавитФото: Слов'янський алфавіт (vedrus.org.ua)

Сучасна літературна українська мова постала в XVIII столітті. Першим твором, написаним з її використанням, вважається "Енеїда" І.П. Котляревського. Остаточно закріпив розмовну українську в літературних творах поет Т.Г. Шевченко.

День української писемності та мови: як відзначають

З давніх-давен 9 листопада (в сучасний День писемності та мови в Україні) батьки віддавали дітей в школу, потім йшли до церкви, ставили свічку перед образом Нестора Літописця і молилися, щоб він допоміг дитині в навчанні.

В даний час в День писемності та мови проводяться тематичні заходи в освітніх установах, вшановують українців, які вносять вклад у популяризацію мови, нагороджують українські видавництва. Також, починаючи з 2000 року, на національному радіо проводиться диктант для всіх бажаючих перевірити свої знання української.

День писемності та мови в Україні 9 листопада

Фото: День писемності та мови в Україні 9 листопада (pustunchik.ua)

З метою утвердження статусу державної мови та підняття її престижу, щорічно в День писемності та мови в Україні проводиться Міжнародний конкурс ім. Петра Яцика. Його організатором в 2000-му році виступив канадський меценат українського походження Петро Яцик, який зробив великий внесок у фінансування розвитку української науки за кордоном.

Спочатку в знаннях змагаються на базі шкіл, потім районів, областей, і завершальний етап - загальноукраїнський рівень. У конкурсі також можуть брати участь іноземці, які володіють українською мовою. Переможці отримують цінні подарунки та грошові призи.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
On Top