ua ru

Оксана Забужко різко висловилася про ситуацію навколо російської співачки Самойлової

Оксана Забужко різко висловилася про ситуацію навколо російської співачки Самойлової Фото: Оксана Забужко

Знаменита українська письменниця прокоментувала заборону СБУ на в’їзд Самойлової в Україну

22 березня російській співачці Юлії Самойловій, яка мала представляти РФ на Євробаченні 2017, СБУ заборонила в'їзд до України.

Відома українська письменниця Оксана Забужко підтримує таке рішення і вважає, що всі люди мають бути рівними перед законом та відповідати за свої вчинки так само, як і всі інші. Таку думку вона висловила у коментарі для Styler.

"Надавить на жалость"

"Я не знаю творчості Самойлової. Але якщо говорити про рішення Росії відправити її на пісенний конкурс в Україну, то очевидно, що йдеться про чисто політтехнологічний хід. Це хід, коли людину з інвалідністю зробили переможницею відбору абсолютно безвідносно до її творчості й безвідносно до їх особистих чеснот. Таке рішення мені дуже нагадує те, що у зеківському жаргоні називають "надавить на жалость", - прокоментувала Забужко.

За словами письменниці, не треба забувати того факту, що за плечима Самойлової – кримінальна історія, пов’язана із незаконним перетином кордону і в’їзду до тимчасово окупованого Криму.

"Це та ситуація, коли людина порушила українські закони і незаконно перетнула територію нашої держави, і такими своїми діями підтримувала анексію Криму. Вона співала в окупованому Криму, а це означає, що заборона в’їзду - правильне рішення. Я не бачу тут нічого, над чим треба дискутувати", - підкреслила Оксана Забужко.

"Самойлова – абсолютно така сама людина, як і всі інші"

Як зазначила письменниця, активісти щодня відстоюють ідею правової держави і щодня борються за те, щоб це стало дійсністю. А правова держава якраз і передбачає дотримання прав людей з інвалідністю.

Оксана ЗабужкоФото: "За плечима Самойлової – кримінальна історія, пов’язана із незаконним перетином кордону і в’їзду до тимчасово окупованого Криму" - Оксана Забужко

"У правовій державі не дискримінують інвалідів навіть із "позитивним" забарвленням. Тобто не відправляють їх на міжнародні конкурси тільки через те, що ці особи є обмеженими у своїх фізичних можливостях. Бо це в Росії таким людям закони неписані. Чому у нас теж має бути так? Давайте дивитися на ситуацію відверто: якщо ми дотримуємося прав людини, то Самойлова – абсолютно така сама людина, як і всі інші. Це людина зі своїми правами і обов’язками. З огляду на це, вона має так само відповідати за свої дії перед законом, як усі інші люди. Так само рівнозначно, а не якось привілейовано", - пояснила свою позицію Оксана Стефанівна.

Дотримання прав людини якраз і означатиме те, що особа, яка порушила законодавство певної країни, має відповідати перед законом, підкреслила письменниця.

Цікаво, що раніше організатори Євробачення лишили за Україною право самій визначитися із тим, чи пускати на пісенний конкурс Самойлову, зазначивши, що поважатимуть рішення України про можливий в’їзд російської співачки до нашої країни.

Проте деякі експерти вже заговорили про те, що заборону Самойловій їхати в Україну засудить Європа.

Самойлова Фото: Російській співачці Самойловій 22 березня заборонили в'їзд до України

Проте Оксана Забужко думки про можливу критику з боку європейських країн не поділяє.

"Послухайте, Європа прекрасно знає, що таке права людини. Даруйте, але давайте будемо дорослими. Давайте нарешті відійдемо від "совєтского міра", де закон працює тільки "когда нужно", де змінюють законодавство тільки під Януковича, а зараз ось – під Самойлову. Зрозумійте: все, закінчився цей "совєцький" світ, все. Крапка", - сказала вона.

"Європа починається там, де перед законом рівні всі"

За словами письменниці, нам давно потрібно вже почати мислити іншими категоріями.

"Адже Європа починається там, де перед законом рівні всі. Там, де міністр, який порушує правила дорожнього руху, його зупиняє поліцейський і вручає йому повідомлення про штраф. І де міністр платить цей штраф, не дивлячись на свою посаду", - зазначила Забужко.

У цьому питанні є мало предмету для дискусій і обговорень, вважає письменниця.

"Не має бути ніяких пом’якшуючих обставин, аби людина уникнула відповідальності. А рішення Росії відправити її в Україну – це брудна й цинічна провокація", - підсумувала Забужко.

Саму ж трансляцію Євробачення Забужко дивитися не буде.

"У мене є багато інших більш цікавих справ", - прокоментувала вона.