Різдвяний піст: рецепти смачних страв на кожен день

STYLERЇжа        28.11.2016 - 15:50
Фото: Різдвяний піст (tegernseerstimme.de)
Фото: Різдвяний піст (tegernseerstimme.de)

Сорокаденний Різдвяний піст розпочинається у православних християн 28 листопада

Різдвяний піст - один з найтриваліших і останній в році, що минає, триватиме до Святвечора. Протягом 40 днів посту свого забороняється вживання м'ясних і молочних продуктів. Решта його правил не такі суворі, як під час Великого посту. Детально про те, яким має бути харчування в Різдвяний піст, особливості та традиції говіння перед Різдвом, розповість Styler.

Традиції в Різдвяний піст: історія та особливості

З давніх-давен пост напередодні Святвечора для віруючих тривав 7 днів. Однак, на початку ХI століття сталася церковна реформа, і константинопольським патріархом було прийнято рішення збільшити тривалість Різдвяного посту до 40 днів.

Пост перед Рождеством длится 40 дней

Фото: Пост перед Різдвом триває 40 днів (shkolazhizni.ru)

Початок Різдвяного посту щороку припадає на 28 листопада і закінчується він 6 січня.

У народі цей пост називали Пилипівкою (в день перед початком Різдвяного посту вшановується пам'ять апостола Пилипа). Також відома його назва - Корочун. Селяни вважали Різдвяний піст вдячністю Господу за зібраний урожай.

Як і для будь-якого говіння, церква встановлює певні правила вживання їжі в Різдвяний піст. З усією строгістю їх дотримуються монахи, для мирян можливі деякі послаблення. Однак, варто пам'ятати, що піст не є дієтою. Це час для духовного очищення перед великим святом, коли крім обмежень в їжі, необхідно щодня молитися і просити покаяння.

Страви на Різдвяний піст: як харчуватися по днях

Харчування в Різдвяний піст досить різноманітне. Незважаючи на те, що м'ясо, яйця і молочні продукти їсти не можна, в раціоні  в певні дні допускається риба, масло, червоне вино. Всього в календарі харчування виділяється три різних за суворістю періоду.

  • З 28 листопада, коли починається Різдвяний піст, і до 19 грудня по понеділках середах і п'ятницях - страви без олії, у вівторок, четвер і вихідні дні - гарячі страви з додаванням рослинної олії і риба. 4 грудня, в свято Введення в храм Пресвятої Богородиці, допускається келих червоного сухого вина. Також вино і рибу дозволено вживати в їжу в свято Миколая Чудотворця (19 грудня).

Харчування в Різдвяний пістФото: Харчування в Різдвяний піст (nikitniki.ru)

  • З 20 грудня до 2 січня в понеділок, середу і п'ятницю - сухоядіння. По вівторках і четвергам - гарячі пісні страви з маслом. У суботу та неділю - їжа з рослинним маслом і риба. Келих вина можна випити 1 січня.
  • Найсуворіший період Різдвяного посту починається з 2 січня і триває до Святвечора. У понеділок і середу - сухоядіння, у вівторок і четвер - гарячі страви без олії. У п'ятницю, 6 січня, за правилами потрібно утримуватися від їжі до появи в вечірньому небі першої зірки. Розговлятися слід починати з сочива (традиційне блюдо з рису або пшениці).

Пісні страви в Різдвяний піст можна готувати з сезонних овочів, варити на воді будь-які каші, пекти пісний хліб, також можна їсти сухофрукти, мед і горіхи.

Рецепт смачних пісних котлет з кольорової капусти урізноманітнює меню в дні, коли в їжу допускається додавати рослинне масло:

Ікра з буряка і капусти - альтернатива салату під час Різдвяного посту:

Знайомий усім вінегрет також є пісною стравою. Дуже смачний і незвичайний рецепт салату з додаванням печериць і квасолі.

Піст - це не привід відмовлятися від десертів. Смачний і корисний рецепт граноли повністю відповідає правилам Різдвяного посту.

У рибний день посту можна приготувати рибний пиріг з цибулею і рисом.

 

Молитви під час Різдвяного посту

Період посту, перш за все, - час духовного очищення, обов'язковим руітуалом якого є молитва з чистим серцем і покаяння. Також церква в ці дні рекомендує читати Святе Письмо.

Молитви під час Різдвяного постуФото: Молитви під час Різдвяного посту (vstretim-prazdnik.com)

Вечірня молитва:

"Вічний і милостивий Боже, прости мені гріхи, створені мною справою, промовою або думкою. Дай, Господи, смиренної душі моєї очищення від усякої скверни. Зішли мені, Господи, в ночі спокійний сон, щоб вранці я знову став пресвятому Твоєму Імені. Визволи мене, Господи, від суєти і лихих помислів. Яко є сила і Царство Твоє, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь ".

Молитва в Різдвяний пост після прийому їжі:

"Дякуємо Тобі, Христе Боже наш, яко наситив єси нас земних Твоїх благ, не позбав нас і Небесного твого царства, але яко посеред учнів Своїх прийшов єси, Спасе, мир дай їм, прийди до нас і спаси нас. Дякуємо Тобі, Христос Бог наш, що ти наситив нас земними Твоїми благами, не позбав нас і Небесного Твого Царства, але як ти посеред Своїх учнів прийшов, посилаючи їм світ, прийди до нас і подай нам спасіння ".

 

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
On Top