ua en ru

Помер Стівен Хокінг: що відомо про легендарного фізика-теоретика

Помер Стівен Хокінг: що відомо про легендарного фізика-теоретика Фото: Стівен Хокінг (facebook.com/stephenhawking)

Наука втратила видатного вченого

У Великобританії на 77-му році життя помер знаменитий фізик Стівен Хокінг. Вчений помер у себе вдома в Кембриджі.

Він відомий як популяризатор науки, велику увагу приділяв таким важливим проблемам людства, як глобальне потепління, стан навколишнього середовища і соціальна нерівність.

Стівен Хокінг народився 8 січня 1942 в британському Оксфорді. У 1962-му закінчив Оксфордський університет (ступінь B. A.), а в 1966 році в коледжі Трініті-хол Кембриджського університету отримав ступінь Ph.D., захистивши дисертацію "Властивості всесвітів, що розширюються", працював у ряді вузів.

Помер Стівен Хокінг: що відомо про легендарного фізика-теоретика

Фото: Стівен Хокінг (facebook.com/stephenhawking)

У 1974 році Хокінг став членом Лондонського королівського товариства, в 1979 став Лукасовским професором Кембриджського університету. Цю посаду він обіймав до 2009 року.

Вчений більшу частину життя провів у інвалідному кріслі. Вже на початку 1960-х у Хокінга стали проявлятися ознаки бічного аміотрофічного склерозу, які згодом призвели до паралічу. Після діагностики захворювання у 1963 році лікарі вважали, що жити йому залишилося лише два з половиною роки, однак хвороба прогресувала не так швидко, і користуватися коляскою він почав тільки в кінці 1960-х років.

Помер Стівен Хокінг: що відомо про легендарного фізика-теоретика

Фото: Стівен Хокінг (hawking.org.uk)

Незважаючи на важку хворобу, він вів активне життя. У 2007 році він здійснив політ у невагомості на спеціальному літаку, а на 2009 рік був запланований політ у космос, який не відбувся.

Він був одружений два рази. У 1965 році вчений одружився на студентці лінгвістичного факультету Кембриджського університету Джейн Вайлд. У подружжя народилося два сини — Роберт (в 1967-м) і Тімоті (у 1979-му), а також дочка Люсі (у 1970-му). Після більше 20 років спільного життя пара розпалася. Другий раз він одружився в 1995 році. Його дружиною стала доглядальниця Елайн Мейсон, з якою вчений розлучився в 2006 році.

Вивчав теорію виникнення світу в результаті Великого вибуху. Професор Хокінг представив революційну теорію чорних дір. Він вважав, що чорна діра спотворює проковтнуту інформацію, але все ж не руйнує її безслідно. Врешті-решт, у процесі випаровування чорної діри інформація все-таки виривається з її обіймів. За своїм звичаєм, намагаючись заінтригувати слухачів, не готових до сприйняття квантових премудростей, Хокінг порадив любителям наукової фантастики розлучитися з мрією про те, що занурення в чорну діру може стати кидком в іншу Всесвіт.

Помер Стівен Хокінг: що відомо про легендарного фізика-теоретика

Фото: Стівен Хокінг (facebook.com/stephenhawking)

Хокінг активно займався популяризацією науки. У квітні 1988 року вийшла книжка "Коротка історія часу", яка стала бестселером.

Відео: video.rbc.ua

Стівен заявляв, що космічні польоти мають вирішальне значення для майбутнього людства, оскільки життя на Землі знаходиться в постійно зростаючої небезпеки бути знищеною в результаті глобальних проблем, таких, як ядерна війна, генетично модифіковані віруси або інші небезпеки.

"Ми глибоко засмучені тим, що наш батько сьогодні помер", - повідомили діти Хокінга Люсі, Роберт і Тім, пише The Guardian.

"Він був великим ученим і екстраординарним людиною, роботи і спадщина якого буду жити довгі роки. Його мужність і наполегливість у поєднанні з його пишністю і почуттям гумору надихали людей по всьому світу. Одного разу він сказав: "У всесвіті не було б особливого сенсу, якщо б вона не була будинком, в якому живуть улюблені люди". Ми завжди будемо по ньому нудьгувати", - йдеться в заяві дітей Хокінга.

Причини смерті Хокінга та інші подробиці не повідомляються.

Нагадаємо, що Стівен Хокінг спрогнозував зникнення людства до 2600 році.