Букський каньйон, скелі Довбуша та мальовничий крейдяний масив: топ-5 місць для скелелазіння в Україні
Кращі місця для скелелазіння і активного відпочинку – в добірці Styler
Хочете дослідити цікаві місця України і одночасно підкорити скелю? Якщо так, то вам, напевно, варто придивитися до скелелазіння - захоплюючого виду спорту, який на практиці не так складний, як здається. Якщо у скелелазінні ви початківець, то радимо не поспішати підкорювати вершини: спочатку варто проконсультуватися з інструктором-професіоналом, і лише тоді вирушати в похід до скель.
Скелелазіння – один з найбільш активних видів спорту і відпочинку. Фізичні тренування, випробування на витривалість, захоплюючі відчуття і просто задоволення від процесу – ось те, що так притягує у цей вид спорту. А які красиві види вашому погляду відкриються, коли ви підніметеся на саму скелю!
Весна і поступове настання теплої погоди – чим не привід освоїти скелелазіння?
Фото: Скелелазіння в Україні (pixabay.com)
По-перше, в різних містах України є скеледроми – штучні споруди, призначені для тренувань зі скелелазіння. Крім того, займатися скелелазінням можна і на природі, на справжніх скелях.
Ми підібрали для вас найцікавіші місця для скелелазіння в Україні. Звичайно, це далеко не повний список таких місць, і продовжувати його можна довго.
Коростишівський гранітний кар'єр, Житомирська область
Це мальовниче місце знаходиться приблизно у 80 кілометрах від Києва по Житомирській трасі. До речі, поїздку в Коростишівський кар'єр можна поєднати з відвідуванням красивого замку Радомисль, який знаходиться порівняно недалеко від цього місця.
Коростишівський кар'єр – відмінне місце для скелелазіння, запевняють інструктори. Тут вже прокладені маршрути, які допоможуть новачкам на місці розібратися, що до чого.
Фото: Мальовничий Коростишівський кар'єр ніби створений для зйомок фільмів (Олег Божко, РБК-Україна)
Тут скелелазні маршрути прокладені по периметру, тому лазити можна протягом усього дня: все залежить від того, в якому положенні буде сонце. Авторами більшості маршрутів в цьому місці стали досвідчені скелелази Сергій Плотницький і Олександр Трухній.
До того ж, більшість місць для скелелазіння, які ми підібрали – також є місцями для відпочинку на природі. Коростишівський кар'єр – не виняток.
Фото: Коростишівський кар'єр усіяний маршрутами для скелелазіння, які розробили досвідчені спортсмени (4sport.ua)
Тут можна влаштувати пікнік, якщо дозволяє погода. Сам же затоплений кар'єр стане для вас місцем, де можна зробити дуже гарні фото. Пейзаж навколо кар'єра – дуже незвичайний і оригінальний. Береги водойми суцільно покритий ялинами та березами. Це багатьом туристам нагадує пейзажі Карелії.
Висота скель тут сягає близько 10 метрів. А глибина штучного озера – до двадцяти метрів. Тут знімалося чимало фільмів. Наприклад, фільм "Сторожова застава" і серіал "Відьма".
Фото: Мальовничий Коростишівський кар'єр (Олег Божко, РБК-Україна)
Засмагати на скелях, лазити по них, купатися у чистій воді і приготувати вечерю або обід на відкритому вогні – в основному ці активності приваблюють сюди безліч туристів.
Практично під час кожних вихідних тут є люди, і часом їх навіть чимало. Тому сюди варто приїхати вранці раніше, щоб зайняти хороше місце.
Букський каньйон, Черкаська область
Мабуть, це найбільш відомий з українських каньйонів. Деяким пейзажі цього каньйону нагадують Карпати, а іншим – Крим або навіть балканську природу. А ще це місце називають навіть "маленькою Швейцарією".
Втім, не обов'язково їхати за такими пейзажами в Карпати чи на Балкани. Достатньо проїхати приблизно дві з половиною години від Києва по одеській трасі, і ви опинитеся в дуже красивому та мальовничому місці.
Фото: Букський каньйон багатьом нагадує то Стоунхендж, то "маленьку українську Швейцарію" (thetrip.com.ua)
Букський каньйон починається трохи нижче греблі колишньої Букської гідроелектростанції. А неподалік каньйону знаходиться не менш мальовниче місце – водоспад Вир.
Це місце далеко не перший рік привертає до себе увагу скелелазів. Букський каньйон – це хоч і невеликий, але оригінальний скелястий берег з виступами сірого граніту. Висота скель – близько тридцяти метрів, а сам каньйон пролягає на відстані 2,5 кілометрів.
Ще при СРСР цьому об'єкту присвоїли статус державного комплексного пам'ятника природи місцевого значення.
Фото: Рафтинг, скелелазіння, пікнік на природі - ось що приваблює в Букський каньйон туристів (kiev.vgorode.ua)
В одному з місць Букський каньйон нагадує навіть Стоунхендж. Таке порівняння з'явилося не даремно: на одній з ділянок скелі каньйону утворюють кам'яні ворота, а один із величезних каменів лежить зверху нерівно, ніби його туди поклали спеціально. Також тут є ділянка, де скелі буквально нависають над водою.
Скелелазіння, стрибки з підвісних скель в цих місцях бачили багато людей. Але чому б не спробувати це на практиці? Яскраві і незабутні враження гарантовані!
Скелі Довбуша, Івано-Франківська область
Скелі Довбуша – дуже гарний скельно-печерні комплекс і унікальний пам'ятник історії й природи. Знаходиться приблизно в 3 кілометрах від села Бубнища Івано-Франківської області. Пролягають скелі в урочищі Бубнище, на території створеного в 1996 році Поляницького регіонального парку.
Фото: Скелі Довбуша – дуже гарний скельно-печерний комплекс (Олег Божко, РБК-Україна)
Комплексний пам'ятник природи "Скелі Довбуша" простягається на висоті 668 метрів над рівнем моря. Це місце утворилося тут більше 70 мільйонів років тому на дні палеогенового моря.
За переказами, в 17-18 століттях тут таборували опришки, які використовували печери як сховище.
Фото: Ця скельна порода з'явилася близько 70 млн років тому (Олег Божко, РБК-Україна)
До речі, відвідання скель Довбуша можна поєднати і з екскурсією в інші цікаві місця Карпат. Наприклад, порівняно недалеко від скель знаходяться знаменитий Карпатський трамвайчик та легендарний Гошівський монастир.
Унікальний скельний комплекс названий на честь легендарного опришка Карпат Олекси Довбуша. Це неповторне за своїми формами і розташуванням нагромадження гігантських скель, каменів, що нагадують дивовижних істот, покраяне глибокими і темними ущелинами, ямами, потаємними ходами та стежками.
Фото: Кажуть, вчитися скелелазінню на скелях Довбуша свого часу їздив навіть сам Роман Шухевич (Олег Божко, РБК-Україна)
Кажуть, вчитися скелелазінню на скелях Довбуша в свій час їздив навіть сам Роман Шухевич, один з лідерів українських націоналістів. Принаймні, багато екскурсоводів нагадують про це тим, хто приїхав подивитися це мальовниче місце.
Скелі над Тетеровом в Денишах, Житомирська область
Про існування села Дениші знає мало хто. Але воно в теплий сезон стає меккою тих, хто займається скелелазінням. Село знаходиться на захід від Житомира по трасі Київ-Чуднів. В селі проживає близько тисячі людей. Треба сказати, знаходиться цей населений пункт в дуже мальовничому місці.
Поблизу знаходяться скелі на річці Тетерів. Інструктори запевняють: тут дуже зручно тренуватися всім, хто виявляє інтерес до скелелазіння: тут знайдеться місце і для профі, і для новачків. Вже давно цими скелями прокладено безліч маршрутів.
Місцева скельна порода – досить безпечна. До того ж, саме місце на березі Тетерева прекрасно підходить для відпочинку на природі. У теплу пору року сюди можна приїхати з наметами і залишитися на кілька днів, щоб відпочити від галасливого мегаполісу.
Крім того, на околиці Денишів, недалеко від мосту через Тетерів, зберігся черговий слід родини Терещенків на Житомирщині - руїни садибного палацу. Про розкоші цього маєтку цукрозаводчиків ходить багато легенд і чуток, розповідає Роман Маленков, "Україна Інкогніта".
Фото: Скелі над річкою Тетерів (ukrainaincognita.com, Роман Маленков)
"За однією з них, підлога в палаці була викладена золотими монетами. За іншою ж версією, підлога виконувала функції верхньої частини величезного акваріума. Дивишся вниз, а під ногами плавають коропи. Такий собі витончено-жорстокий спосіб знущання над рибками. Про численних шукачів скарбів також ходять чутки. А от про те, щоб тут дійсно знайшли золото-діаманти, відомостей немає", - говорить Маленков.
Фото: Руїни палацу Терещенків (ukrainaincognita.com Роман Маленков)
"Неподалік від села, на березі річки Тетерів зовсім легко переконатися в тому, що вода камінь точить. Річка прокладає собі шлях через породи старого, майже як світ, українського кристалічного щита", - каже Роман Маленков. - Ось чому Тетерів на деяких ділянках стає схожий на гірську річку, а його береги викладені величезними брилами, які іноді утворюють гігантські скелі. Види захоплюють дух! Особливо якщо наблизитися до краю обриву".
Крейдяноий масив у селі Чепіль, Харківська область
Якщо ви живете в Харкові або Харківській області, то це місце саме для вас! Час, проведений у спокійній і тихій місцевості на одинці з природою стане довгоочікуваним відпочинком за містом. А про те, що в Харківській області взагалі існують міні-скелі, відомо далеко не всім.
Тим не менше, крейдяний масив скель знаходиться на злитті мальовничих річок Чепіль та Сіверський Донець.
Фото: Крейдяна скеля поблизу села Чепіль, Харківська область (encyclopedia-stranstviy.com)
У цих місцях добре розвинене скелелазіння. Досвідчені інструктори стверджують: спроби скелелазіння в цих місцях будуть досить оригінальні, адже крейда - своєрідна порода, до якої потрібно знайти підхід.
Фото: Скелелаз на крейдяній скелі в Харківській області (encyclopedia-stranstviy.com)
Інструктори радять: тут не варто робити стрибків і різких навантажень. Деякі радять перш за все очистити маршрут від погано лежать шматків сокирою або льодорубом. Це місце – для скелелазів з досвідом.
Фото: Вид з крейдяній скелі на долину річки Сіверський Донець (encyclopedia-stranstviy.com)
Цей крейдяний масив – єдине місце для скелелазіння, близьке до Харкова. Влітку і восени в місцевості навколо багато грибів, за якими навіть не потрібно спеціально ходити. Достатньо просто зайти в ліс.
У цих скель пролягає великий мальовничий ландшафтний парк "Ізюмський закрут". Це популярне місце для сплавів на байдарках. Тут можна розкласти намети і відпочити на природі.
У наступному маршруті вихідного дня радимо вам вирушити в замок Дубно і Тараканівський форт.