ru ua

Єврейська Пасха 2017: історія і традиції святкування

Єврейська Пасха 2017: історія і традиції святкування Фото: хліб маца - один з головних символів єврейської Пасхи (УНІАН)

Історія і звичаї древнього іудейського свята Песах, яке в цьому році відзначається 11 квітня, в матеріалі Styler

Іудейське свято Песах (Пасха) є ще більш древнім, ніж християнська Пасха, і має зовсім інше значення. Євреї відзначали цей день задовго до народження Христа - з середини 13 століття до н. е., коли Мойсей вивів іудейський народ з Єгипту.

Число єврейської Пасхи 2017, суть та традиції свята

Єврейська пасха, дата якої визначається за місячним календарем, святкується щорічно з 14-го дня нісана (перший весняний місяць у євреїв) і триває протягом 7 днів. Перший і останній день святкування в іудеїв вважаються неробочими.

Число єврейської Пасхи 2017 в григоріанському календарі потрапляє на 11 квітня, відзначати свято почнуть після заходу сонця.

Підготовка до Песаха - приготування  прісного хлібаФото: Підготовка до Песаха - приготування прісного хліба (УНІАН)

Чим же відрізняється Песах від Великодня християнської віри і яка історія великого дня для іудеїв розберемося далі. Незважаючи на схожі назви свят, суть єврейської Пасхи пов'язана з подіями Старого Завіту.

Історія почалася з часів Якова, який разом з родиною переселився в Єгипет. Спочатку вони жили заможно, але йшли роки, змінювалися покоління, єгипетські фараони почали гнобити чужинців. Закінчилося все тим, що єгиптяни перетворили єврейський народ на рабів.

Господь, бажаючи врятувати іудеїв, послав Мойсея та Аарона, щоб вивести євреїв з Єгипту. Незважаючи на кари Божі, фараон не погоджувався звільнити рабів, і тоді одного разу вночі Бог спустив на землю ангелів, які повбивали всіх єгипетських первістків. Щоб євреї залишилися в безпеці, Господь повелів обмазати їм двері своїх домів кров'ю молодого ягняти.

Звідси і пішла назва свята. Песах дослівно з івриту перекладається як "минув", в пам'ять про те, що Бог пройшов повз єврейські будинки під час страти первістків.

Злякавшись смерті свого сина і кращих воїнів, фараон наказав вигнати всіх іудеїв з Єгипту. Однак невдовзі пошкодував про своє рішення і відправився з армією в погоню. Але Господь вказав шлях Мойсею через Червоне море, і коли євреї пройшли його пересохлим дном, бурхливі хвилі повернулися до берега і затопили ворогів. З тих пір іудеї відзначають день свого визволення від чотирьохсотрічного рабства в Єгипті.

Єврейська Пасха, традиції святкування якої сягають глибоко у давнину, є найбільш значущою подією в році, і готуватися до неї починають заздалегідь. За тиждень до свята у будинку проводиться генеральне прибирання і знищуються всі продукти, які були приготовані шляхом сквашування і бродіння (хліб, вино, пиво і т. д.).

Служіння на єврейську Пасху проходить в синагозіФото: Служіння на єврейську Пасху проходить в синагозі (freeimages.com/Alex Bruda)

Єврейська Пасха 2017 розпочнеться 11 квітня після заходу сонця і триватиме по 18 квітня. За традицією ввечері голова родини повинен обійти будинок зі свічкою, читаючи молитву. Тільки після цього родина сідає за святковий стіл.

Єврейська Пасха: звичаї святкування

Святкують Песах протягом тижня, якого числа Пасха визначають за єврейським місячним календарем. Іудеї відпочивають у перший і останній день великоднього періоду, в інші дні дозволено працювати. Відзначають Пасху у радісній атмосфері. В останній день святкування у синагогах і в релігійних закладах влаштовується церемонія "поділу морських вод" в пам'ять про перехід євреями Червоного моря.

Особливе значення має перший святкову вечерю – седер. Перед трапезою читають пагоду (послання в якому описується вихід євреїв з Єгипту). Кожен сидить за столом повинен випити чотири чаші найкращого червоного вина (діти п'ють виноградний сік) на честь чотирьох обіцянок Господа: "І виведу вас з-під тягарів Єгипту..."; "І визволю вас..."; "І спасу вас..."; "І візьму вас..."

Для сервірування використовують тільки новий або ретельно вимитий посуд. На спеціальне блюдо – кеар, розкладають символічні продукти:

  • Баранина з кісточкою – згадка про жертвопринесення в Єрусалимському храмі;
  • Варене яйце (бейца);
  • Карпас – будь весняний овоч, часто використовують картоплю.

Седер - перша святкова вечеря в ПесахФото: Седер - перша святкова вечеря в Песах (freeimages.com/A Chabadnik)

На столі обов'язково повинні бути:

  • Маца – прісний хліб. За переказами саме мацу євреї їли під час рабства. Ця страва є нагадуванням того, що люди в такій паніці тікали з Єгипту, що їм довелося пекти хліб з тіста, що не встигло зійти. Крім цього, під час урочистостей в іудеїв діє сувора заборона на всі квасні продукти і перед святом вони знищуються.
  • Марор і хазарет – гірка зелень (салат, хрін, базилік), що символізує тягар рабства;
  • Харосет (терті яблука і фініки) – символізує глину, з якої під час єгипетського рабства іудеї виготовляли цеглу.
  • Під час їжі зелень змочують в солоній воді – символ сліз і моря, яке іудеї перетнули під час виходу.