ua en ru

"Це великий промах": російський учений розкритикував патріарха Кипилла за його слова про УПЦ

"Це великий промах": російський учений розкритикував патріарха Кипилла за його слова про УПЦ Фото: Патріарх Кирило (warosu.org)

Російський вчений, історик та релігієзнавець Андрій Зубів прокоментував заяву патріарха про те, що УПЦ не отримає незалежність від РПЦ

Заява патріарха Кирила про те, що РПЦ ніколи не погодиться на незалежність Української церкви від Московського патріархату – це "великий дипломатичний промах". Таку думку висловив Андрій Зубів у коментарі сайту "Гордон".

"Мене здивувала заява патріарха Кирила. Я, звичайно, розумів, що патріарх не хоче автокефалії Української православної церкви. Це його давня політика, він давно вів переговори з Константинополем, щоб не допустити цього. Але протягом останніх трьох років патріарх Кирило завжди дуже обережно висловлювався щодо України, що було єдино правильним поводженням з урахуванням "гарячої" ситуації та поглядів самого предстоятеля РПЦ. І раптом така заяву", - зазначив російський учений.

На думку Зубова, слова, сказані патріархом, хибні за своєю суттю.

"Це великий дипломатичний промах, до того ж це заяву помилково по суті. Мені дуже шкода, що такий промах допустив святіший патріарх. На жаль, люди іноді втрачають над собою контроль і говорять те, чого не варто говорити вголос. Гадаю, патріарх Кирил тепер шкодує про свої слова, тому що занадто жорстко розставив крапки над "i" й тим припинив абсолютно природний процес поступового самовизначення Української церкви", – сказав Зубов.

Історик нагадав, що в 1459 році Московська Русь сама оголосила автокефалію.

"Патріарх акцентував: мовляв, раз від Києва все пішло, як же можна давати незалежність Української церкви? Це лукавий аргумент. Саме лукавий, тому що в 1459 році Московська Русь сама оголосила автокефалію і відрізала себе від Київської церкви, яка залишалася в юрисдикції Константинополя. Тобто митрополит Київський і всієї Русі Іона в XV столітті міг відокремити себе від Києва, але Київ, в розумінні патріарха Кирила, тепер не може відокремити себе від Москви? Дуже дивно", – заявив Зубів.

"Адже є українська нація, є українська держава, якого тоді не було, а зараз воно всіма визнано. Шлях до автокефалії завжди непростий. Але так уже повелося в православному світі: якщо є національна держава, рано чи пізно з'являється національна незалежна церква. Думаю, Україна не буде винятком", – резюмував Зубів.

До речі, патріарха Кирила викрили в брехні про Українську церкву.