ua en ru

Музей російського мистецтва хочуть перетворити в галерею за спиною громадськості

Музей російського мистецтва хочуть перетворити в галерею за спиною громадськості Фото: Київський національний музей російського мистецтва

Заступник директора Музею російського мистецтва розповіла Styler, що обговорюване КМДА перейменування історично не обґрунтовано, знизить музей статус і потребує великих фінансових витрат

Працівники київського Музею російського мистецтва, заснованого 93 роки тому, опублікували на своєму сайті відкритий лист, в якому поскаржилися на свавілля Київради.

Без попередньої наради з фахівцями музею та громадськістю, депутат КМДА Олена Єськіна зареєструвала законопроект про перейменування установи в Картинну галерею ім. Терещенко. Законопроект розглянули на засіданні 9 вересня.

Styler зв'язався із заступником директора музею Катериною Ладижинської, щоб дізнатися деталі.

Катерина розповіла, що причини, за якими музей хочуть перейменувати, базуються на помилкових твердженнях.

По-перше, Федір Терещенко ніколи не був засновником музею, по-друге, він нічого не передавав в дар місту, а в третіх, колекція, що належить раніше його сім'ї, що складається всього з 200 картин - всього ж в музеї 13 тис. експонатів з безлічі приватних колекцій.

"Терещенко ніколи не були ініціаторами музею, як Варвара й Богдан Ханенко, наприклад, які склали заповіт і подарували музей місту. У Терещенко просто були особняки, в особняках висіли картини. Коли вони поїхали в роки громадянської війни, велику частину колекції відвезли з собою, а те, що залишилося було націоналізовано радянською владою", - розповіла Ладижинська.

Крім цього, є й інші аргументи проти. Стають, перименование музею в галерею автоматично знизить його статус.

"Поняття картинної галереї вперше виникло у 18 столітті. Сьогодні так називають тільки історичні установи, начебто Лондонській картинної галереї, і комерційно-художні. Ну навіщо з музею, якому в 2017 році виповниться 95 років, раптом потрібно робити галерею в 21 столітті? У разі такого перейменування ми відразу втратимо свій рівень, а музей цього не заслужив", - сказала Ладижинська.

Директор установи також зазначила, що з дня заснування музей спеціалізувався виключно на російському мистецтві. Тільки в часи СРСР экпозиция поповнилася кількома експонатами з союзних республік, які становлять мізерний відсоток загальної колекції.

Назва музею, вже стало брендом, Катерина вважає повністю відповідає його спеціалізації. За її словами, переменование установи затіяли до майбутніх виборів, в надії заробити "політичні очки" на вилучення з назви установи слова "росіянин".

"От якби ми спеціалізувалися на французьких імпресіоністів, проблем не виникло б", - сумно пожартувала Катерина Ладижинська.

Крім того, перейменування музею спричинить за собою значні фінансові витрати, які установа просто не може собі дозволити.

В п'ятницю на сайті музею з'явилося повідомлення про ініційованому його співробітниками круглому столі з питання перейменування, у якому братимуть участь діячі культури, мистецтва, музейники, галерейники, викладачі мистецьких Вузів і преса.

До речі, в останній тиждень жовтня головний український міжнародний кінофестиваль "Молодість" і, згідно з рейтингом Міжнародної федерації асоціацій кінопродюсерів, найбільше кіноподія Східної Європи відсвяткує свій 45-річний ювілей.