Анархо-фемінізм, зеленка і "бідний В'ятрович": Як у Києві пройшов Марш Феміністок і що не так з рівністю в українському суспільстві

Як у Києві пройшов Марш Феміністок і що не так з рівністю в українському суспільстві
Фото: Марш Феміністок в Києві (РБК-Україна)

8 березня в Міжнародний жіночий день сотні активістів прийшли на Марш Феміністок в Києві, щоб заявити про свої права, але найголовніше - звернути увагу на багатогранність насильства на всіх рівнях

"Права Жінок – це права Людини" - головне гасло Маршу Феміністок вже другий день не виходить з голови.

Хоча різних гасел, кричалок і девізів звучало так багато, що часом було складно розібратися, з якого конкретно приводу зібралися, друзі-подруги?

У цьому році кілька сотень небайдужих жінок і чоловіків вийшли в центр Києва з важливою вимогою "Ні насильству всіх форматів, від пологових будинків до військкоматів". Активісти звертають увагу на багатоликість і настирливість насильства: примус народжувати, жорстокість у пологових будинках, вкрай гостре засудження абортів. Зачепили тему економічної дискримінації по відношенню до жінок, складне питання домашнього терору та сексуального насильства. Не обійшли стороною проблеми дружин і матерів у воєнний час – багато українок з окупованих територій виховують дітей і доглядають за літніми батьками без державної підтримки та належного соціального захисту.

Проблеми є, їх складно заперечувати – їх потрібно вирішувати. Саме з цією метою активісти пройшли довгою колоною до стін Київради, пожертвувавши своїм вихідним і, навіть, безпекою. Але, як ми побачимо далі, 8 березня – це не про "жіночу слабкість", квіти і цукерки...

Чорно-ліловий "Світ. Квір. Мур"

Марш Феміністок в КиєвіФото: Не всі учасники Маршу прийшли з офіційними вимогами (РБК-Україна)

Ближче до 11:00 Софійська площа мало чим нагадувала місце збору масштабної ходи за права жінок. З десяток молодих активістів розгубленими групками ходили навколо пам'ятника Богдану Хмельницькому. Традиційно раніше всіх прийшли журналісти.

Побоювання, що Феміністичний марш можеперетворитися на чергову "ходу медійників", незабаром розвіялися.

Першими на площу приїхали "Ритми Спротиву" – знайомі по багатьом іншим акціям яскраві барабанщиці у перуках очолили колонну Маршу.

Барабанщиці на Марші ФеміністокФото: Барабанщиці з "Ритмів Спротиву", як завжди, прийшли одними з перших (РБК-Україна)

З боку провулка Рильського підтяглася значна група людей у масках. Як виявилося, це прийшла молодь з анархо-феміністичного і квір-анархістського об'єднання.

Іду до них. Підходжу до високого хлопця в масці, з чорно-ліловим прапором і пов'язкою з синього скотчу на руці.

Молодий чоловік пояснює, що діти з синіми пов'язками – це місцева самооборона, покликана захищати учасників маршу від незгодних радикалів. Ми їх, до речі, зустрінемо пізніше.

"В масках прийшли, щоб убезпечити себе. Кожен рік фотографії і відео з акцій потрапляють до неонацистів, різних ультраправих. Вони вважають нас ворогами нації, виступають за "чистоту", для них ідея рівності – це неправильно. Фото вивішуються в спеціальних пабликах з різною маячнею про те, хто ці (ред. – учасники акцій) люди, і на них влаштовується полювання", - пояснює один із захисників.

Прапор Анархо-фемінізмуФото: Чорно-ліловий прапор є символом анархо-фемінізму (РБК-Україна)

Також з'ясувалося, що чорно-ліловий прапор – різновид чорно-червоного анархістського прапора, чорно-ліловий є символом анархо-фемінізму. Він покликаний відображати боротьбу проти сексизму та патріархату.

У групі квір анархо-феміністів далеко не всі хочуть йти на діалог. Багато відвертаються, ведуть себе досить агресивно.

Вже по дорозі до КМДА все ж вдається поговорити з одним з них:

- Знову ви! Ви вже підходили до мене, хіба ні? Я не хочу говорити!

- Мені тільки уточнити одну деталь.

- Ви з камерою? Фотографувати або знімати відео будете?.. Тоді запитуйте і швидко.

Чесно зізнаюся, що не знаю значення фрази "квір анархо-фемінізм". Окремо слова в принципі зрозумілі. Всі разом підштовхує до чогось жахливого.

Гасла Маршу ФеміністокФото: "До біса ваш патріотизм. Наш вибір - квір анархо-фемінізм" (РБК-Україна)

Дівчина в сонцезахисних окулярах, з яскраво-червоною помадою на губах (не інакше як пройшла курси відволікання уваги) намагається розтлумачити. Мовляв, анархо-феміністи однією з першочергових проблем суспільства розглядають патріархат. Також учасники руху виступають проти мілітаризму, імперіалізму, будь-яких видів дискримінації, в тому числі – проти сексизму та мизогинии.

Тут вже постараюся пояснити самостійно: мізогінія – ворожість по відношенню до жінок, сексизм – упереджене ставлення до людини за статевою ознакою.

Що ж таке "квір" в цій зв'язці, зрозуміти було складно. Тому цитую Вікіпедію: "Термін "квір" часто використовується людьми, які різко відкидають традиційні гендерні ідентичності".

Квір Анархо-фемінізмФото: "Агрессивые квіри проти мілітаризму і війни (РБК-Україна)

Загалом, за гаслами, конспірацією, агресивністю читалося одне – молоді люди всіма методами борються з дискримінацією по відношенню до своїх сексуальних уподобань, сприйняття свого "гендерного Я". Вони такі, які вони є. І на цьому крапка.

"Жінка повинна бути красива, дурна – і на цьому все"

Виходимо з "анархо-квір-світу" і приєднуємося до інших учасників маршу.

Бачимо організаторів першого Маршу секс-працівників в Києві (відбувся 3 березня) – рух "Всеукраїнська ліга "Легалайф".

Організатори першого маршу секс-працівниківФото: Організатори першого Маршу секс-рабтников в Києві також прийшли на Марш Феміністок (РБК-Україна)

"Сьогодні винятковий день, коли об'єдналися всі жіночі організації. Ми прийшли конкретно за скасування статті 181 Кодексу про адміністративні порушення (ред. – заняття проституцією). Знову говоримо про декриміналізацію секс-роботи. Звичайно ж, ми також виступаємо проти будь-яких видів насильства. Адже саме ми, секс-працівники, одна з найбільш вразливих груп: ми піддаємося насильству і з боку клієнтів, і правоохоронних органів, відчуваємо домашнє насильство, осуд з боку суспільства... Чи стало це суспільство більш відкритим до наших проблем? Ні! Але про це стали говорити більше, а значить і думати. Але стереотипи все ще не змінилися", - говорить одна з учасниць руху "Всеукраїнська ліга "Легалайф".

Феміністичний маршФото: На Марш приходили жінки з дітьми (РБК-Україна)

Взявши пару-трійку коментарів, не помічаєш, як на площу підтяглися сотні людей. Організатори розуміють, що пора починати. Швидко сформувавши колону, поаплодировав один одному, активісти по Володимирській вулиці рушили в бік Київради.

Крокуючи паралельно колоні, з'явилася нарешті можливість вчитатися в гасла на плакатах.

Тут тобі пропонують "Боротися як жінка", нагадують, що "Іноді будинок – найнебезпечніше місце", а "Фемінізм – це свобода бути собою", пропонують "Кидати каструлі і організуватися". Не обійшлося без традиційного "Квіти клумбам, права жінок", "Досить прикривати нерівність традиціями", "Не даруй квіти, а дарі безпека", "Сьогодні квіти, завтра станеш біля плити" і т. д.

Сексизм за кермомФото: На Марші Феміністок говорили і про сексизм по відношенню до жінок-водіїв (РБК-Україна)

А ось і дівчата нагадують про сексизм за кермом, пропонують відмовитися від принизливої символіки – наклейки з туфелькою, яку можна побачити на машинах жінок-водіїв.

"Багато чоловіків досі негативно сприймають жінку за кермом. Вважається, що жінка водить гірше, "блондинка". І проблема в тому, що багато жінок підтримують цей стереотип, свідомо ліплять знак з туфелькою на машину, щоб цим виправдовуватися: "я ж дівчинка, пожалійте мене". І що виходить, що у жінок менше мозку, ніж у чоловіка, і вона не може вивчити ПДР? Чи як? У жінок рівно стільки розумових можливостей, скільки і у чоловіків. Цього знака, звичайно, немає в офіційному переліку. Радимо жінкам самим відмовитися від нього", - пояснюють свою позицію активістки.

Сексизм в суспільствіФото: Про сексизм на Марші говорили багато (РБК-Україна)

Є в натовпі і студентки, які виступають проти сексизму у ВУЗах.

"Часто в університетах до дівчат ставляться упереджено, особливо на технічних спеціальностях. Нам кажуть, мовляв, ви ж дівчата, вам буде складно, це справа чоловіків... Роблять дівчатам поблажки, тільки тому що вона красива і в короткій спідниці на іспит прийшла. Бувають випадки, коли викладачі-чоловіки пристають до студенток", - розповідає учасниця студентської організації "Пряма дія".

Домашнє насильствоФото: В цьому році організатори Маршу Феміністок виступали проти насильства на всіх рівнях (РБК-Україна)

На Марші можна було зустріти багатьох жінок, які зіткнулися з домашнім насильством. Дівчата, як і багато інші учасники події, вважали за краще не називати свої імена – вони просто ділилися моторошними історіями.

"Мені близька тема домашнього насильства і якийсь об'єктивізації жінки як якогось предмета. Жінка повинна бути красива, дурна – і на цьому все. Мене абсолютно не влаштовує така ситуація... Знаю, що в Росії набув чинності закон, що скасовує кримінальну відповідальність за побої в сім'ї, вчинені вперше. Зараз у нас відносини з Росією охололи. Але не виключено, що у нас можуть брати з них приклад. Конкретно у мене батька бив всю родину: і маму, і мене, і бабусю. Протягом 15 років. І йому нічого не могли зробити. Ми викликали міліцію, яка доводила нам, щоб ми самі винні і ми повинні бути вдячні, що він нас не вбив. Ми раз у рік, за рахунок, до речі, маминої зарплати їздили на море. Всю свою підліткову життя я росла в страху перед чоловіками. І минуло багато часу, щоб перестати їх боятися, не ненавидіти. Зараз мені 28. З батьком не спілкуюся. Я б не хотіла, щоб інші дівчата проходили через це", - розповіла жертва домашнього насильства.

"Йде процес обмеження волі"

Стамбульська конвенціяФото: Багато хто виступив за ратифікацію Стамбульської ковенции (РБК-Україна)

На чолі колони – багато людей у жовтих жилетках. Це представники руху Amnesty International в Україні.

"Сьогодні ми вийшли сюди для ратифікації Стамбульської конвенції – про протидію домашньому насильству. Ми вимагаємо ратифікації, оскільки рівень насильства по відношенню до жінок і дітей в Україні величезний. Взагалі ніякої якісної та адекватної допомоги або підтримки, захисту з боку держави немає. І що ми бачимо в результаті? Популістські заяви у Верховній Раді, які призводять до того, що не ратифікують конвенцію.

Депутати кажуть, що вони і так багато роблять і досить з нас. Що у нас є свої традиційні цінності. Хоча це неправда, тому що Україна була однією з країн, яка розробила Стамбульську конвенцію. Хочу звернути увагу, що за ратифікацію Стамбульської конвенції виступають також регіони, багато інші міста України. А за популиской риторикою, яку частіше використовують чоловіки, стоять реальні життя, здоров'я людей. Якщо ми сьогодні не говоримо про насильство, прикриваємо це і дозволяємо, то як ми будемо дивитися в очі своїм дітям?" - каже Оксана Покальчук з Amnesty International.

Радикали наступають: "Такі акції намагаються відсторонити українську жінку від українського чоловіка"

Напад на Марш ФеміністокФото: Не обійшлося без нападу на Марш Феміністок (РБК-Україна)

Біля Національної опери Марш Феміністок зробив вимушену зупинку – з десяток молодих людей спробували облити учасників акції зеленкою і кефіром. Трьох нападників вдалося затримати, а от решта втекли.

До порушників порядку не підступити. Журналісти щільним кільцем огородили машину поліцейських із затриманими.

Один з "зеленочників" намагався пояснити свої дії:

"Це надумана проблема. Я впевнений, що жінка може знайти спільну мову з чоловіком без подібних акцій. Без радикальних цих гасел... Це протест проти таких акцій, які наше суспільство розкладають, які намагаються усунути українську жінку від українського чоловіка. Жодних організацій партій я не уявляю, я просто чоловік".

Проти Маршу ФеміністокФото: швидко затримали Порушників порядку (РБК-Україна)

Весь протест залишив після себе лише кілька зелених плям на мощеної мармуром майданчику.

- Ой, біда-біда, - зітхав чоловік чоловік років 50-ти, що проходив повз.

- Чому біда? – цікавлюся. – Біда, тому що Марш організували, чи тому, що сходи мармурові зіпсували?

- Біда, що молоді люди ображають жінок. Дівчата вийшли на мітинг, або що це? Нехай мітингують, нікому погано не роблять. Навіщо на них з кулаками кидатися?! Ось це біда.

Після локалізації конфлікту колона активістів рушила далі за узгодженим маршрутом: вниз до КМДА по вулиці Б. Хмельницького. На щастя, обійшлося без зеленки і кефіру.

"В'ятрович, не жени", "Немає деккомунизации прав жінок"

В'ятрович, не жениФото: "Календар В'ятровича" нікого не залишив байдужим (РБК-Україна)

Директора Українського інституту національної пам'яті Володимира В'ятровича учасники Маршу згадували "незлим, тихим словом".

Пропозиція історика скасувати 8 березня вихідний день і відзначати замість нього День сім'ї зустріло гостре обурення серед активістів. Деякі учасники Маршу спеціально прийшли, щоб висловити свій "календарний протест".

"Це теж популізм, звичайна права риторика, яка не має ніякого відношення до реальності. Це говорить про те, що людина зовсім не розуміє, що таке рівність. Мені шкода, що він (ред. – Володимир В'ятрович) займає таку посаду і має право говорити безкарно настільки неправдиві речі, які стосуються рівності", - говорить Оксана Покальчук з Amnesty International.

Немає декоммуницаии прав жінокФото: "Немає декомунізації прав жінок" (РБК-Україна)

"Вважаю, що це наступ на права жінок, права людей, які можуть заявити у цей вихідний день про себе. Так, вони не підуть в цей день на роботу, але озвучать свої проблеми. В середньому на третину як по всьому світу, так і в Україні жінки отримують менше зарплату, знецінено домашню працю, є насильство в сім'ї. Якщо відібрати цей день, жінки не будуть почуті. А сьогодні є можливість зібратися", - висловив свою точку зору один з учасників самооборони Маршу.

Марш Феміністок в КиєвіФото: На Марші Феміністок було дуже багато різних гасел (РБК-Україна)

"Я думаю, що з 8 березня в його радянському варіанті навряд чи можна щось зробити. Реставрувати цей "труп" – неварте зусиль . Альо позбавляти жінок можливості маніфестувати свої права вимоги і потреби – це теж неправильно. Запровадження Дня сім'ї не є альтернативою, адекватною компенсацією... Можливо, дійсно і не має нічого поганого, що 8 березня не буде вихідного. Тут я погоджуюся з В'язання ятровичем і з багатьма іншими, у своєму радянському варіанті 8 березня нам не потрібне, тому що воно жодним чином не сприяло артикулюванню жіночих проблем і їх вирішенню. Я вже давно називала 8 березня просто – "восьмомарто". Це для мене був день мертвих квітів і п'є дерев'яних чоловіків. Позбутися цього – це прекрасно. Альо має бути можливість і для таких акцій як сьогодні. Воно хороша, тут люди різних мов, ґендерних категорій, віку, професій, з різними гаслами", - говорить педагог Києво-Могилянської академії Владислава Осьмак.

"Ви всі прекрасні! Спасибі кожному з вас... Будьте обережні і не розходьтеся по одному"

Феміністичний марш у КиєвіФото: Марш Феміністок у Києві зібрав кілька сотень людей (РБК-Україна)

За останніми словами напуття від організаторів Маршу спостерігала здивована публіка киян, які прийшли в свій вхідний день на центральну вулицю столиці. Навпроти входу в КМДА у цей час проходив якийсь невеличкий концерт з барабанами, дівчатами у парадній формі, офіційними провідними і т. д.

На тлі цього "разодетого офіціозу", обгородженого по периметру парканом, Марш Феміністок виглядав химерно – такий собі ковток повітря свободи.

Без зайвих слів, організатори Маршу подякували всіх його учасників і попросили в обов'язковому порядку вжити заходів безпеки – розходитися групами, згорнути плакати з гаслами і сміливими дивитися в обидва. На жаль, далеко можна було помітити спортивного вигляду молодиків, які переслідували ходу.

altaltaltaltaltaltaltaltaltalt
 

Фото: Марш Феміністок в Києві (РБК-Україна)

Йдучи, зазначила поруч групу іноземців. Вони жваво щось обговорювали, фотографували. Як виявилося, хлопці з Данії спеціально прийшли на Марш. Запросив їх Смион – датчанин, який вже 7 років живе в Києві.

"Дізнався про Марш в інтернеті, покликав друзів. В Україні є соціальні проблеми і їх потрібно вирішувати. Я живу в цій країні вже 7 років і можу зазначити, що з правами людини тут з кожним роком ситуація потроху поліпшується. Звичайно, багато для цього зробили різні громадські об'єднання, асоціації й інше, а не уряд. І все ж я позитивно дивлюся на майбутнє України.

Що стосується прав жінок в Україні та Данії, то тут складно порівнювати. Данія одна з найбільш розвинених в цьому питанні країн. У нас багато феміністичних організацій, вони досить агресивні, адже для того, щоб чогось досягти, іноді потрібно діяти дуже рішуче! Але навіть у нас поки що жінки не отримують рівну з чоловіками заробітну плату. Це для нас все ще проблема, але ми до цього обов'язково прийдемо... А от Україні ще до чого старанно рухатися. І мені здається, що жінки в цій країні повинні стати тим локомотивом, який приведе країну до кращого майбутнього", - порадив Симон.

Новини партнерів
On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся