Свято Святого Василя: історія, традиції і прикмети

STYLERLIFE        14.01.2017 - 10:00
Фото: У День Святого Василя щедрують (gazetaukrainska.com)
Фото: У День Святого Василя щедрують (gazetaukrainska.com)

14 січня прийнято готувати щедру кутю, посівати, гадати, а в будинку покладається обов'язково мати грошовий запас

Новорічні свята в Україні тривають. Так, 14 січня відзначається відразу два свята: День Святого Василя Великого (Васильєв день) і Новий рік за старим стилем. Про традиції, історію життя святого, прикмети і народні звичаї в День Святого Василя, розповість Styler.

Історія свята та життя Святого Василя

Святий Василій народився близько 330 року в місті Кесарії Каппадокійської (Мала Азія) в благочестивій християнській родині. Батько святителя був адвокатом і викладачем риторики. Початкову освіту Василь отримав під керівництвом своїх батьків і бабусі Макрины, високоосвіченої християнки. Після смерті батька та баби Василь вирушив для подальшої освіти в Константинополь, а потім в Афіни, де досконало вивчив різноманітні науки - риторику і філософію, астрономію і математику, фізику і медицину.

Святий ВасильФото: Святий Василь (pravmir.ru)

Приблизно в 357 році Василь повернувся до Кесарії, де деякий час викладав риторику. В Антіохії, в 362 році він був висвячений у сан диякона єпископом Мелетієм, а в 364 році висвячений у сан пресвітера єпископом Кесарийским Евсевием.

Виконуючи своє служіння, святитель Василь ревно проповідував і невпинно дбав про потреби своєї пастви, завдяки чому здобув високу повагу і велику любов.

За своє коротке життя святитель Василь залишив нащадкам безліч богословських праць: дев'ять бесід на Шестоднев, 16 бесід на різні псалми, п'ять книг на захист православного вчення про Святу Трійцю; 24 бесіди на різні богословські теми, сім аскетичних трактатів; правила чернечі; статут подвижницький; дві книги про Хрещення; книгу про Святого Духа, кілька проповідей та 366 листів різним особам.

Святитель Василь Великий, поряд зі святителем Миколаєм Чудотворцем, здавна користувався особливим шануванням у православних віруючих. Частка мощей святителя Василя і понині перебуває в Почаївській Лаврі. Чесна глава святителя Василя благоговійно зберігається в Лаврі святого Афанасія на Афоні, а правиця його - у вівтарі храму Воскресіння Христового в Єрусалимі.

Помер Василь в перший день нового 379 року. Незабаром церква зарахувала його до лику святих і встановила пам'ятний день в честь святителя Василя 14 січня.

Традиції до Дня Святого Василя

Якщо ввечері 13 січня щедрують, то в день Святого Василя прийнято посівати: співати спеціальні обрядові пісні - посівалки і бажають господарям щастя й достатку.

Кутя з маслом - традиційне блюдо на ВасиляФото: Кутя з маслом - традиційне блюдо на Василя (liveinternet.ru)

У день Святого Василя, згідно з народною традицією, прийнято готувати другу кутю - щедру. Ця кутя, на відміну від тієї, яка подається до столу на Святий вечір, не пісна. Варити щедру кутю слід рано вранці. І з'їдати її потрібно було, як кажуть, до останньої крихти.

Також слід приготувати вареники з сиром та млинці. Саме цими смаколиками прийнято дякувати гостей, які прийдуть в будинок щедрувати і засівати.

Вважається, що засівати повинні хлопчики, оскільки саме чоловік повинен першим увійти в будинок 14 січня. У такому разі господарів чекає щастя і достаток. Посівати прийнято зерном. Причому спочатку йдуть до сіяти близьким і родичам, а потім вже до друзів. Всі посівальники отримують грошову винагороду, частина якого віддають на церкву.

Щедрівки на Святого ВасиляФото: Засівалки на Святого Василя (kykytravel.com)

Важливо, щоб посіяне зерно не викидали. Його слід збирати і зберігати. В селі, наприклад, зерно зберігають до весни і змішують з іншими зернами для посіву.

Також у цей день дівчата особливо завзято ворожать, щоб дізнатися, коли вони вийдуть заміж і будуть щасливі.

До речі, в народі Василь вважається покровителем свиней, а на старий Новий рік (з 13 на 14 січня) перш завжди готували страви з свинини - смажених поросят, варені окости та інші.

Прикмети на Васильєв День

Згідно з прикметами, у цей день в будинку покладається обов'язково мати грошовий запас; в борг же не давати - щоб не "віддати" свій достаток.

Свято Святого ВасиляФото: Свято Святого Василя (bp.blogspot.com)

Користувалися популярністю прикмети:

  • якщо перший день у році веселий (щасливий), то і рік буде такий;
  • випав на Новий рік сніг або туман віщує врожай;
  • повна ополонку води і туман на Новий рік віщують великий розлив;
  • якщо в Новий рік вітряно - до урожаю горіхів;
  • Новий рік - на весну повертає.

 

Раніше Styler писав про незвичайні новорічні традиції, характерні лише для певних країн.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.
Messenger Telegram Chrome
On Top